Wewnątrzszkolny system oceniania uczniów
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA, KLASYFIKOWANIA I PROMOWANIA
UCZNIÓW W POZNAŃSKIEJ SZKOLE CHÓRALNEJ JERZEGO KURCZEWSKIEGO
§1
Cele i zadania wewnątrzszkolnego systemu oceniania
1. Ocenianiu wewnątrzszkolnemu podlegają:
a) osiągnięcia edukacyjne ucznia w zakresie zajęć edukacyjnych ogólnokształcących,
b) osiągnięcia edukacyjne ucznia w zakresie zajęć artystycznych,
c) zachowanie ucznia.
2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
a) wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
b) wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole artystycznej programów nauczania.
3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez uczniów zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w statucie szkoły.
4. Celem oceniania wewnątrzszkolnego jest:
a) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępach w tym zakresie,
b) udzielenie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju,
c) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć,
d) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,
e) dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się oraz uzdolnieniach uczniów,
f) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno — wychowawczej.
5. Zadania wewnątrzszkolnego systemu oceniania to:
a) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych wynikających z przyjętych programów nauczania,
b) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie mu informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć,
c) ustalenie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia,
d) ocenianie bieżące według skali i w formach przyjętych w szkole,
e) śródroczne klasyfikowanie uczniów według skali i w formach przyjętych w szkole,
f) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych, promocyjnych i poprawkowych,
g) ustalanie ocen klasyfikacyjnych na koniec roku szkolnego,
h) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane końcoworocznych (śródrocznych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych z wyjątkiem oceny ustalonej w trybie egzaminu promocyjnego,
i) ustalanie trybu i warunków odwoływania się od ocen klasyfikacyjnych i oceny zachowania na koniec roku,
j) ustalenie kryteriów zachowania.
§2
Ogólne zasady oceniania wewnątrzszkolnego
1. Przedmiotem głównym w PSChJK jest:
w klasach II – VI: chór,
w klasach VII – VIII ( w roku szkolnym 2018/2019 w klasie IX): zespół wokalny.
2. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują w formie pisemnej uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
a) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i końcoworocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania, przy czym wymagania te dostosowuje się do indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych ucznia zgodnie z Rozporządzeniem MKiDN z dnia 24 sierpnia 2015 r. (§1 ust. 1 pkt 1–5),
b) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów,
c) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana końcoworocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, z wyjątkiem oceny ustalonej w trybie egzaminu promocyjnego.
3. Wychowawcy na początku każdego roku szkolnego informują uczniów i ich rodziców (opiekunów prawnych) o warunkach i sposobie oraz o kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia nagannej końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz konsekwencjach otrzymania negatywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych.
4. Ocenianie wewnątrzszkolne stosowane jest w ciągu roku szkolnego, który w Poznańskiej Szkole Chóralnej dzieli się na dwa półrocza:
a) pierwsze półrocze trwa od 1 września do dnia klasyfikacyjnej rady pedagogicznej zatwierdzającej wyniki nauczania za ten okres,
b) drugie półrocze trwa od pierwszego dnia po radzie pedagogicznej zatwierdzającej wyniki nauczania za I półrocze do końca roku szkolnego. Klasyfikacja śródroczna odbywa się w ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi bądź w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
5. Oceny zachowania w ciągu roku szkolnego ustala się czterokrotnie:
a) w I półroczu: na radzie śródokresowej i klasyfikacyjnej,
b) w II semestrze: na radzie śródokresowej i końcoworocznej.
6. W szkole obowiązuje:
a) ocena opisowa z zajęć ogólnokształcących i zachowania w klasach I – III,
b) ocena wyrażona stopniem w klasach IV – VIII (w roku szkolnym 2018/2019 w klasie IX) z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania oraz z zajęć artystycznych w klasach I – III.
7. Sześciostopniowa skala ocen bieżących, śródrocznych i końcoworocznych przyjętych w szkole przedstawia się następująco:
stopień celujący 6,
stopień bardzo dobry 5,
stopień dobry 4,
stopień dostateczny 3,
stopień dopuszczający 2,
stopień niedostateczny 1.
8. W ocenianiu bieżącym dopuszcza się stosowanie znaków „+” (więcej niż ) i „–” (mniej niż). W ocenach semestralnych i końcoworocznych nie stosuje się wyżej wymienionych znaków.
9. W klasach I – III ocena opisowa z zajęć edukacyjnych i ocena zachowania ma pełnić rolę informacyjną, korekcyjną i motywacyjną.
10. Ocenę opisową z przedmiotów ogólnokształcących sporządza wychowawca klasy.
11. Śródroczna ocena opisowa jest wynikiem półrocznego obserwowania rozwoju dziecka, informowania go o postępach w nauce oraz zawiera zalecenia dla ucznia.
12. Ocena końcoworoczna jest opisowym podsumowaniem osiągnięć ucznia zgodnie z wymaganiami wynikającymi z podstawy programowej.
13. W bieżącym i śródrocznym ocenianiu opisowym ucznia dopuszcza się stosowanie kart osiągnięć ucznia, które podsumowują osiągnięte przez niego sprawności i umiejętności.
14. W bieżącym i śródrocznym ocenianiu opisowym:
a) stosuje się następujące określenia uogólniające osiągnięcia ucznia:
wspaniale,
ładnie,
dobrze,
bardziej się postaraj,
stać Cię na więcej,
niewystarczająco,
b) dopuszcza się stosowanie znaków „+” i „–”.
15. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (opiekunów prawnych).
16. Wszystkie oceny ucznia muszą być uwidocznione w dzienniku lekcyjnym oraz dzienniku elektronicznym i wpisywane na bieżąco zarówno do dziennika, jak i do dzienniczka ucznia.
17. Nauczyciel uzasadnia ustaloną przez siebie ocenę poprzez określenie poziomu wiedzy i umiejętności ucznia z zakresu materiału podlegającego ocenie oraz wskazania do pracy w domu. Uzasadnienie ma formę pisemną (w przypadku prac pisemnych) bądź ustną (w przypadku odpowiedzi ustnej).
18. Sprawdzone i ocenione prace ucznia wraz z uzasadnieniem oceny są każdorazowo udostępniane uczniowi i jego rodzicom przez nauczyciela wystawiającego ocenę na okres jednego tygodnia, po czym przechowywane przez nauczyciela do końca roku szkolnego.
19. Na wniosek ucznia lub jego rodziców dokumentacja dotycząca egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi i jego rodzicom w sekretariacie szkoły.
20. Kontrola osiągnięć ucznia powinna być prowadzona systematycznie, to znaczy równomiernie rozłożona przez cały okres nauki.
21. Przy ustaleniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
22. Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
a) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w IPET (art.127 ust.3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe),
b) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia,
c) posiadającego opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii,
d) ucznia nieposiadającego orzeczenia lub opinii wymienionych w punktach 1–3, który jest objęty pomocą psychologiczno – pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, dokonanego przez nauczycieli i specjalistów,
e) posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – na podstawie tej opinii.
22.1 Opinia poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu klasy, której zakres nauczania odpowiada klasie IV szkoły podstawowej, i nie później niż do ukończenia klasy, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
23. Każdy uczeń z przedmiotów ogólnomuzycznych i ogólnokształcących powinien otrzymać przynajmniej jedną ocenę za pracę pisemną w semestrze (pracę klasową, sprawdzian, test).
24. W ciągu semestru uczeń może zgłosić swoje nieprzygotowanie do zajęć zgodnie z zasadami podanymi przez nauczyciela danego przedmiotu. Przez nieprzygotowanie rozumie się brak zadania domowego, brak zeszytu ćwiczeń lub nieprzygotowanie do bieżącej lekcji. Uczeń zobowiązany jest zgłosić nieprzygotowanie prowadzącemu zajęcia przed rozpoczęciem lekcji.
25. Poza przypadkami opisanymi powyżej nieprzygotowanie ucznia oceniane jest oceną niedostateczną.
26. Nieprzygotowanie do zajęć nie obejmuje zapowiedzianych wcześniej prac pisemnych i zadań długoterminowych, takich jak np. przygotowanie referatów, przeczytanie lektury.
27. Nauczyciel danego przedmiotu na początku roku szkolnego określa zasady oceniania aktywności ucznia na lekcjach.
28. Sprawdziany (testy, prace klasowe) są zapowiadane z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem i odnotowane w dzienniku lekcyjnym. Nauczyciel określa zakres materiału obowiązującego na sprawdzianie (teście, pracy klasowej).
29. W ciągu jednego dnia uczeń może napisać jeden sprawdzian (test, pracę klasową), a w ciągu tygodnia co najwyżej trzy sprawdziany (testy, prace klasowe).
30. Uczeń ma obowiązek napisania w terminie uzgodnionym z nauczycielem zaległego sprawdzianu (pracy klasowej, testu), który odbył się w czasie jego nieobecności.
31. W usprawiedliwionych przypadkach wynikających z charakteru pracy Poznańskiej Szkoły Chóralnej lub w przypadkach losowych uczeń może być oceniony według indywidualnie przyjętych dla niego zasad.
32. Kartkówki nie muszą być zapowiadane. Obejmują materiał trzech ostatnich tematów lekcyjnych.
33. Łączna suma punktów uzyskana przez ucznia za prace pisemne przeliczana jest na ocenę według następujących zasad:
– od 0% do 29% stopień niedostateczny,
– od 30% do 49% stopień dopuszczający,
– od 50% do 70% stopień dostateczny,
– od 71% do 84% stopień dobry,
– od 85% do 94% stopień bardzo dobry,
– od 95% do 100% stopień celujący.
34. Poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia i pisemnie jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych niedostatecznych i dopuszczających na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
35. Informację o innych niż wymienione ocenach klasyfikacyjnych przekazują nauczyciele przedmiotu na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
36. Wychowawcy zobowiązani są poinformować ucznia i pisemnie jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej ocenie zachowania na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej.
37. Semestralna i roczna ocena nie jest wynikiem obliczenia średniej arytmetycznej stopni cząstkowych, ale pochodną opanowania przez ucznia wymagań na określony stopień.
38. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
39. Uczniowi, który będzie uczęszczał zarówno na zajęcia z religii jak i etyki, przy wyliczaniu średniej z rocznych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych będą uwzględniane oceny uzyskane zarówno z religii jak i z etyki.
40. Laureat ogólnopolskiego konkursu, przesłuchania lub przeglądu w zakresie przedmiotów artystycznych, których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru, o której mowa w art. 32a ust.1 uoss otrzymuje odpowiednio z danych zajęć edukacyjnych artystycznych najwyższą pozytywną ocenę klasyfikacyjną. W przypadku zajęć edukacyjnych artystycznych, z których ocena jest ustalana w trybie egzaminu promocyjnego, laureat jest jednocześnie zwolniony z tego egzaminu.
§3
Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów
1. Formy sprawdzania umiejętności uczniów obowiązujące w szkole:
a) ustna:
– dłuższa wypowiedź (opowiadanie, opis, streszczenie, dialog),
– odpowiedź na pytanie (podczas lekcji wprowadzającej nowy materiał, podczas lekcji powtórzeniowych),
– referat wygłoszony na lekcji,
– recytacja,
– prezentacja (samodzielnie wykonanego zadania, ćwiczenia),
– sprawozdanie (np. z wykonanej pracy),
– głos w dyskusji, czytanie tekstów,
b) pisemna:
– praca klasowa, sprawdzian, test, kartkówka,
– zadanie domowe,
– dyktando, pisanie tekstu ze słuchu, pisanie tekstu z pamięci,
– samodzielne opracowanie (np. redagowanie form wypowiedzi, form użytkowych, odpowiedź na pytania, prezentacja i opracowanie komputerowe),
– rozwiązywanie zadań,
c) praktyczna:
– przegląd,
– przesłuchanie,
– egzamin promocyjny,
– test sprawnościowy.
2. Egzamin promocyjny z przedmiotu głównego w klasach II – VIII (w roku szkolnym 2018/2019 w klasie IX) przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora szkoły.
3. Każdy nauczyciel określa ponadto formy sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów w zależności od specyfiki swojego przedmiotu (np. prowadzenie zeszytu, konkursy, występy artystyczne i inne).
§4
Kryteria stopni
1. Ustala się następujące ogólne kryteria stopni:
celujący: 6 – oznacza, że uczeń posiadł wiedzę oraz umiejętności z przedmiotu w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia, biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania danej klasy, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje zadania wykraczające poza program tej klasy, odnosi sukcesy w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, przedsięwzięciach artystycznych lub posiada inne osiągnięcia w danym przedmiocie,
bardzo dobry: 5 — oznacza, że uczeń całkowicie opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu, sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, samodzielnie rozwiązuje problemy teoretyczne i praktyczne, potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach,
dobry: 4 — oznacza, że uczeń opanował większość wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania w danej klasie, poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne,
dostateczny: 3 — oznacza, że uczeń opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie na średnim poziomie nieprzekraczającym podstaw programowych, rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim poziomie trudności,
dopuszczający: 2 – oznacza, że uczeń ma braki w opanowaniu podstaw programowych, ale braki te nie przekraczają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki, rozwiązuje zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności tylko z pomocą nauczyciela,
niedostateczny: 1 – oznacza, że uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawach programowych przedmiotu nauczania w danej klasie, a braki w wiadomościach uniemożliwiają mu dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu, nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań o podstawowym (elementarnym) stopniu trudności.
2. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny, które umożliwiają otrzymanie promocji:
co najmniej oceny dopuszczające z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz co najmniej ocena dostateczna z przedmiotu głównego i kształcenia słuchu.
3. Wprowadza się możliwość ustalania bieżących, śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych w formie opisowej w klasach IV – IX w przypadku wszystkich lub wybranych zajęć edukacyjnych przy pozostawieniu obowiązku ustalenia tych ocen według skali ministerialnej.
§5
Zwolnienie ucznia z zajęć edukacyjnych
1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć edukacyjnych artystycznych, zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii bądź po uwzględnieniu pracy artystycznej uczniów PSChJK.
2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z plastyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
3. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonania przez ucznia tych ćwiczeń , wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
4. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz opinii psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
5. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, o których mowa w ust. 1 i 2 uniemożliwia ustalenie oceny śródrocznej lub rocznej w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§6
Klasyfikacja śródroczna i roczna
1. Klasyfikacja śródroczna i końcoworoczna polega na ustaleniu ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania oraz na ustaleniu oceny zachowania.
2. Statut szkoły może określić nadobowiązkowe zajęcia edukacyjne, z których uczeń uzyskuje zaliczenie.
3. Ocenę klasyfikacyjną ustala nauczyciel prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne.
4. Zarówno oceny śródroczne, jak i końcoworoczne nie są średnimi arytmetycznymi ocen cząstkowych.
5. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie.
6. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie wpływa na:
a) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
b) promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły artystycznej.
§7
Egzamin klasyfikacyjny
1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli nauczyciel nie miał podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach edukacyjnych może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą Rady Pedagogicznej.
3. Na prośbę ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nieusprawiedliwionych lub na prośbę jego rodziców (prawnych opiekunów), Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
4. Zgody takiej można udzielić w przypadku zdarzeń losowych lub w przypadku, gdy można przewidywać skuteczne kontynuowanie przez ucznia nauki na dalszych etapach kształcenia,
5. Termin egzaminu klasyfikacyjnego wyznacza Dyrektor Szkoły.
6. Egzamin klasyfikacyjny obejmuje materiał z okresu, w którym uczeń nie został sklasyfikowany. Nauczyciel przedmiotu zapoznaje ucznia i dyrekcję w formie pisemnej o zakresie materiału i formie egzaminu nie później niż 3 dni przed egzaminem.
7. Egzamin klasyfikacyjny z materiału pierwszego półrocza przeprowadza się do ostatniego dnia lutego, a roczny egzamin klasyfikacyjny nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
8. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora szkoły.
9. Egzamin klasyfikacyjny z przedmiotu głównego przeprowadza taka sama komisja, jak w przypadku egzaminów promocyjnych.
10. Egzamin klasyfikacyjny z pozostałych przedmiotów przeprowadza komisja w składzie:
dyrektor albo inny nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze, nauczyciel danych zajęć edukacyjnych, nauczyciel bądź nauczyciele tych samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
11. W/w komisja przygotowuje zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych.
12. Zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych musi umożliwiać wystawienie uczniowi ocen od promującej do bardzo dobrej, a na życzenie ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) oceny celującej, w zależności od uzyskania wyniku wyrażonego w procentach:
– ocena dopuszczająca — min. 51 %
– ocena dostateczna – min. 60 %
– ocena dobra – min. 75 %
– ocena bardzo dobra – min. 85 %
– ocena celująca – min. 95 %
13. Egzamin klasyfikacyjny z zajęć edukacyjnych ogólnokształcących przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zajęć edukacyjnych artystycznych – w formie: pisemnej, ustnej, praktycznej lub mieszanej, ustalonej przez dyrektora szkoły. Czas trwania egzaminu klasyfikacyjnego wynosi 60 minut.
14. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający: nazwę zajęć edukacyjnych, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin egzaminu klasyfikacyjnego, imię i nazwisko ucznia, zadania egzaminacyjne lub program artystyczny podczas egzaminu, ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
15. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
16. Otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej z egzaminu klasyfikacyjnego stawia go w sytuacji prawnej, jak gdyby otrzymał śródroczną/roczną ocenę niedostateczną.
§8
Egzamin promocyjny
Egzamin końcowy
1. W klasach II – VII klasyfikacyjna ocena roczna z przedmiotu głównego ustalana jest w trybie egzaminu promocyjnego.
2. W klasie VIII ( w roku szkolnym 2018/2019 także w klasie IX) końcowa ocena klasyfikacyjna z przedmiotu głównego ustalana jest w trybie egzaminu końcowego.
3. Przy ustalaniu oceny z egzaminu promocyjnego uwzględnia się jakość wykonania artystycznego oraz wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć edukacyjnych artystycznych.
4. Do przeprowadzenia egzaminu promocyjnego Dyrektor powołuje co najmniej trzyosobową komisję, w skład której wchodzą:
– Dyrektor, wicedyrektor lub kierownik sekcji – jako przewodniczący komisji,
– nauczyciel prowadzący z uczniem dane zajęcia edukacyjne„
– nauczyciel (nauczyciele) tego samego lub pokrewnego przedmiotu.
5. Ocenę z egzaminu promocyjnego i egzaminu końcowego wystawia się na podstawie liczby punktów uzyskanych przez ucznia według następującej skali:
stopień celujący — 25 punktów,
stopień bardzo dobry — od 21 do 24 punktów,
stopień dobry — od 16 do 20 punktów,
stopień dostateczny — od 13 do 15 punktów,
stopień dopuszczający — 11 i 12 punktów,
stopień niedostateczny — od 0 do 10 punktów.
7. Każdy z członków komisji przyznaje uczniowi punkty według skali, o której mowa w punkcie 5. Liczbę punktów uzyskaną przez ucznia ustala się jako średnią arytmetyczną punktów przyznanych przez członków komisji i zaokrągla do pełnych punktów w ten sposób, że pomija się ułamkowe części punktów wynoszące mniej niż 0,5 punktu, a ułamkowe części punktów wynoszące 0.5 i więcej punktu podwyższa się do pełnych punktów.
8. Z egzaminu promocyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
– nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin,
– imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
– termin egzaminu,
– imię i nazwisko ucznia,
– program artystyczny wykonany podczas egzaminu,
– ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
9. Protokół podpisują osoby wchodzące w skład komisji. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
10. Rada Pedagogiczna może w uzasadnionych przypadkach zwolnić ucznia z egzaminu promocyjnego. Klasyfikacyjną ocenę końcoworoczną ustala w tym przypadku nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne.
11. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu promocyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie ustalonym przez Dyrektora szkoły.
§9
Warunki i tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej (śródrocznej)
oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych
1. Uczeń ma możliwość ubiegania się o podwyższenie o jeden stopień przewidywanej oceny końcoworocznej (śródrocznej) z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli:
a) spełnił kryteria wymagań z zajęć edukacyjnych obowiązkowych i dodatkowych,
b) wykorzystał możliwości rozwoju poprzez uczestnictwo w zajęciach wspierających proponowanych przez szkołę.
2. Uczeń ma możliwość ubiegania się o podwyższenie przewidywanej oceny rocznej (śródrocznej) z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych zgodnie z następującym trybem:
a) rodzic (prawny opiekun) ucznia, który nie zgadza się z otrzymaną oceną, w terminie trzech dni roboczych od uzyskania informacji o otrzymanej ocenie składa wniosek z uzasadnieniem do nauczyciela danego przedmiotu,
b) nauczyciel przedmiotu składa informację u dyrektora szkoły o liczbie uczniów chcących przystąpić do poprawy oceny,
c) nauczyciel przedmiotu w ciągu trzech dni od złożenia wniosku przez rodziców (prawnych opiekunów) nie później niż na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej) ustala termin egzaminu weryfikującego, który obejmuje odpowiedni zakres materiału z danego przedmiotu,
d) nauczyciel przeprowadza go pisemnie w formie testu oprócz przedmiotów, których specyfika dopuszcza przeprowadzenie egzaminu w formie praktycznej,
e) ocena z egzaminu weryfikującego jest ostateczną oceną klasyfikacyjną; wynik egzaminu nie może spowodować obniżenia przewidywanej wcześniej oceny rocznej z zajęć edukacyjnych,
f) o wyniku egzaminu niezwłocznie informowany jest uczeń, jego rodzice (opiekunowie prawni) i dyrektor szkoły.
§10
Egzamin poprawkowy
1. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednego albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć.
2. Egzamin poprawkowy z zajęć edukacyjnych artystycznych, z których ocenę ustala się w trybie egzaminu promocyjnego lub egzaminu końcowego, przeprowadza się zgodnie z przepisami zawartymi w § 8 ust. 3–9.
3. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) w terminie trzech dni od otrzymania przez ucznia oceny niedostatecznej lub dopuszczającej mogą wystąpić o przeprowadzenie egzaminu poprawkowego.
4. Egzamin poprawkowy przeprowadza się nie później niż w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
5. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej z wyjątkiem egzaminu z zajęć edukacyjnych realizowanych w formie praktycznej. Egzaminator ma prawo zastosować jednolitą formę egzaminu – pisemną bądź ustną. Czas trwania egzaminu poprawkowego wynosi 45 minut. Pytania i zadania przygotowuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji.
6. Poziom pytań i zadań musi być zróżnicowany i musi umożliwiać wystawienie ocen od promującej do bardzo dobrej, a na życzenie ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) oceny celującej, w zależności od uzyskania wyniku wyrażonego w procentach:
ocena dopuszczająca — min. 30 %
ocena dostateczna – min. 60 %
ocena dobra – min. 75 %
ocena bardzo dobra – min. 85 %
ocena celująca – min. 95 %
7. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo inny nauczyciel pełniący w szkole funkcję kierowniczą – jako przewodniczący komisji,
b) nauczyciel prowadzący z uczniem dane zajęcia edukacyjne,
c) nauczyciel lub nauczyciele tego samego lub pokrewnego przedmiotu.
8. Nauczyciel uczący ucznia danego przedmiotu może być zwolniony z udziału w pracy komisji egzaminacyjnej na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. Dyrektor szkoły powołuje wtedy jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego ten sam lub pokrewny przedmiot.
9. Z prac komisji sporządza się protokół, zawierający w szczególności: nazwę zajęć edukacyjnych, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin egzaminu poprawkowego, imię i nazwisko ucznia, zadania egzaminacyjne, ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
10. Uczeń, który z udokumentowanych przyczyn losowych nie mógł przystąpić do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora szkoły.
11. Rada Pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu cyklu kształcenia promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej
§11
Promowanie uczniów
1. Promowanie polega na zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną wyników końcoworocznej klasyfikacji i o podjęciu uchwał o:
a) promowaniu uczniów do klas programowo wyższych lub ukończeniu szkoły,
b) promowaniu uczniów poza normalnym trybem,
c) wyróżnieniu i odznaczeniu uczniów.
2. Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli otrzymał co najmniej dopuszczające roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, natomiast z przedmiotu głównego i kształcenia słuchu – co najmniej oceny dostateczne.
3.Uczeń kończy szkołę, jeżeli otrzymał pozytywne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz przystąpił do egzaminu ósmoklasisty.
4. Uzyskanie przez ucznia szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, w wyniku klasyfikacji w klasie, której zakres nauczania odpowiada ostatniej klasie szkoły podstawowej, ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych ogólnokształcących pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, jest równoważne z ukończeniem szkoły podstawowej.
5. Uczeń, począwszy od klasy IV, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75, co najmniej bardzo dobrą ocenę z przedmiotu głównego, co najmniej dobre oceny z pozostałych obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
6. Uczeń kończy szkołę z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4.75, co najmniej bardzo dobra ocenę z przedmiotu głównego, co najmniej dobre oceny z pozostałych obowiązkowych zajęć edukacyjnych artystycznych oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
§12
Tryb odwoławczy od oceny uzyskanej z zajęć edukacyjnych i oceny zachowania
1. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że końcoworoczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub końcoworoczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
2. W przypadku stwierdzenia, że końcoworoczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub końcoworoczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, Dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
a) w przypadku końcoworocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, odpowiednio w formie praktycznej albo w formie pisemnej i ustnej oraz ustala końcoworoczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
b) w przypadku końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala końcoworoczną ocenę zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
3. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, a także ustalenie rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania odbywa się w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń.
4. W skład komisji wchodzą:
a) w przypadku końcoworocznej ( śródrocznej ) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
– Dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne kierownicze stanowisko – jako przewodniczący komisji,
– nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
– dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzących takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne,
b) w przypadku końcoworocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
– Dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne kierownicze stanowisko – jako przewodniczący komisji,
– wychowawca klasy,
– wskazany przez Dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
– pedagog lub psycholog,
– przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
– przedstawiciel Rady Rodziców (z wyłączeniem rodzica danego ucznia).
5. Nauczyciel może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takiej sytuacji Dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
6. Ustalona przez komisję końcoworoczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz końcoworoczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od oceny ustalonej wcześniej. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
7. Ze sprawdzianu sporządza się protokół zawierający w szczególności:
w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej: nazwę zajęć edukacyjnych, imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin sprawdzianu, imię i nazwisko ucznia, zadania sprawdzające lub program artystyczny, ustaloną ocenę klasyfikacyjną;
w przypadku ustalenia oceny zachowania: imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji, termin posiedzenia komisji, imię i nazwisko ucznia, wynik głosowania, ustaloną ocenę klasyfikacyjną zachowania wraz z uzasadnieniem.
8. Protokoły stanowią załączniki do arkusza ocen ucznia.
9. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
§13
Skreślenie z listy uczniów
1.Uczeń, który nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej jest skreślony z listy uczniów, chyba że Rada Pedagogiczna wyrazi zgodę na powtarzanie przez niego klasy. Wniosek wraz z uzasadnieniem składają rodzice ucznia nie później niż 7 dni przed dniem zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
2. W ciągu całego cyklu kształcenia w PSCHJK uczeń może powtarzać daną klasę tylko jeden raz.
3. Dyrektor szkoły może w drodze decyzji skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły. Skreślenie następuje na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego.
§14
Zasady oceniania zachowania uczniów
1. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez uczniów zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
2. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary:
– dbałość o honor i tradycję szkoły,
– dbałość o piękno mowy ojczystej,
– dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
– godne, kulturalne zachowanie w szkole i poza nią,
– okazywanie szacunku innym osobom,
– wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
– postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej
3. W klasach I – III szkoły podstawowej śródroczna i końcoworoczna ocena zachowania jest oceną opisową.
4. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej śródroczną i końcoworoczną ocenę z zachowania ustala się według następującej skali:
– wzorowe,
– bardzo dobre,
– dobre,
– poprawne,
– nieodpowiednie,
– naganne.
5. Ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca klasy po uwzględnieniu opinii innych nauczycieli, pracowników szkoły oraz opinii i samooceny uczniów.
6. Przy ustaleniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
7. Ocena zachowania ucznia ustalona przez wychowawcę zgodnie z powyższą procedurą jest ostateczna.
8. Ocenę z zachowania ustala się, przyjmując za punkt wyjścia zachowanie dobre, przypisane uczniowi, który przede wszystkim przestrzega regulaminów szkolnych, zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych, a w szczególności:
a) w sferze osobistej:
– jest uczciwy i sumienny,
– nie ulega nałogom,
– dba o kulturę słowa,
– dba o higienę osobistą,
– przychodzi na uroczystości szkolne w odpowiednim stroju,
– nie używa telefonu komórkowego na terenie szkoły (dopuszcza się skorzystanie z telefonu podczas przerwy jedynie w uzasadnionym przypadku bądź w czasie lekcji za zgodą nauczyciela).
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– rzetelnie wypełnia obowiązki szkolne,
– terminowo wywiązuje się z podjętych zadań i działań,
– sporadycznie opuszcza godziny lekcyjne bez usprawiedliwienia (do 5 godzin lekcyjnych),
– nie spóźnia się na zajęcia ze swojej winy,
– wykonuje polecenia nauczyciela.
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– z szacunkiem odnosi się do wszystkich członków społeczności szkolnej,
– dba o czystość i estetykę szkoły,
– szanuje prawa innych,
– podporządkowuje się zaleceniom dyrektora szkoły, wychowawcy, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły, — nie podejmuje zachowań ryzykownych, narażających na niebezpieczeństwo siebie lub innych.
9. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania zawarte w treści oceny dobrej, a ponadto:
a) w sferze osobistej:
– jest uczynny, tolerancyjny, życzliwy,
– reaguje na czyjeś niestosowne zachowanie lub brak kultury słowa (wulgaryzmy).
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– stara się uzyskiwać jak najlepsze wyniki w nauce,
– ma usprawiedliwione wszystkie nieobecności.
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– swoim zachowaniem godnie reprezentuje szkołę,
– dba o bezpieczeństwo swoje i innych osób.
10. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie wymagania zawarte w treści oceny bardzo dobrej, a ponadto:
a) w sferze osobistej:
– może stanowić wzór dla innych,
– wyróżnia się kulturą osobistą w szkole i poza nią,
– rozwija własne zainteresowania i uzdolnienia.
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– reprezentuje szkołę (np. w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, wydarzeniach artystycznych).
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– bierze czynny udział w życiu klasy i szkoły,
– zawsze chętny do pomocy, sam zauważa potrzebę pomocy innym w trudnych sytuacjach,
– swoją aktywną postawą przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku Szkoły Chóralnej.
11. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który ma trudności ze spełnieniem ww. wymagań na ocenę dobrą, jednakże:
a) w sferze osobistej:
– stara się zachowywać kulturalnie i taktownie,
– nie przejawia przemocy, agresji i wulgaryzmów.
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– sporadycznie się spóźnia,
– sporadycznie opuszcza godziny bez usprawiedliwienia (do 10 godzin nieusprawiedliwionych),
– sporadycznie nie wywiązuje się z powierzonych mu prac i zadań.
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– sporadycznie łamie obowiązujące przepisy i normy, lecz napomniany potrafi poprawić swoje zachowanie,
– sporadycznie sprawia trudności wychowawcze przejawiające się w niewłaściwym zachowaniu na lekcjach lub przerwach.
12. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który nie spełnił wymagań na ocenę poprawną,
a w szczególności:
a) w sferze osobistej:
– wykazuje brak szacunku dla nauczycieli i innych pracowników szkoły,
– nie wykonuje poleceń nauczyciela,
– bywa niekulturalny, wulgarny,
– nie dba o higienę osobistą.
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– jest często nieprzygotowany do zajęć,
– spóźnia się,
– opuszcza godziny bez usprawiedliwienia (od 10 do 30 godzin nieusprawiedliwionych),
– utrudnia prowadzenie zajęć.
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– jest niekoleżeński, nietolerancyjny,
– swym postępowaniem wywiera zły wpływ na innych,
– nie dba o mienie szkolne,
– ma trudności z podporządkowaniem się poleceniom pracowników szkoły,
– swoim zachowaniem stwarza zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia dla siebie oraz innych.
13. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który w sposób rażący narusza zasady współżycia społecznego i ogólnie przyjęte normy etyczne, a w szczególności:
a) w sferze osobistej:
– ulega nałogom,
– jest niekulturalny, wulgarny,
– zachowuje się prowokacyjnie, świadomie naruszając zasady współżycia społecznego i ogólnie przyjęte normy etyczne.
b) w sferze obowiązków szkolnych:
– jest notorycznie nieprzygotowany do zajęć,
– notorycznie się spóźnia,
– opuszcza godziny bez usprawiedliwienia (powyżej 30 godzin nieusprawiedliwionych w ciągu jednego semestru), notorycznie utrudnia prowadzenie zajęć.
c) w sferze kontaktów międzyludzkich:
– odnosi się z lekceważeniem do uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły,
– narusza godność cielesną i osobistą innych, jest agresywny,
– niszczy mienie szkolne,
– przywłaszcza sobie cudzą własność.
14. Usprawiedliwienie nieobecności ucznia na zajęciach odbywa się poprzez informację ustną przekazaną przez rodzica lub prawnego opiekuna dziecka w formie rozmowy telefonicznej lub bezpośredniej z wychowawcą albo w formie pisemnej, w postaci informacji o terminie i przyczynie nieobecności, podpisanej przez rodzica lub prawnego opiekuna dziecka Usprawiedliwienie nieobecności winno być dokonane w terminie 7 dni licząc od ostatniego dnia nieobecności ucznia w szkole.
15. Nauczyciel ma prawo do bieżącej oceny zachowania ucznia na lekcji, zgodnie ze skalą podaną w pkt. 4.
16. Uczeń, który otrzymał upomnienie dyrektora szkoły, nie może otrzymać oceny wyższej niż dobra.
17. Uczeń, który otrzymał naganę dyrektora szkoły, nie może otrzymać oceny wyższej niż poprawna.
Poznań wrzesień 2018 r.