Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w PSChJK
Regulamin realizacji projektów edukacyjnych w PSChJK
§1
1. Uczniowie klas VII-IX PSChJK mają obowiązek przystąpienia do realizacji projektu edukacyjnego.
2. Informacje o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu wpisuje się na świadectwie ukończenia PSChJK.
3. Udział w realizacji projektu edukacyjnego stanowi jedno z kryteriów oceniania zachowania ucznia PSChJK.
4. Uczeń może wziąć udział w realizacji więcej niż jednego projektu edukacyjnego. W takim przypadku temat projektu wraz z informacją o udziale ucznia w jego realizacji wpisuje się jak w punkcie 2.
§2
1. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, które ma na celu rozwiązanie konkretnego problemu z zastosowaniem różnorodnych metod.
2. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, podstawie programowej dla zawodów artystycznych lub wykraczać poza te treści.
3. Tematyka projektu edukacyjnego może być związana z treściami zawartymi w Programie Wychowawczym bądź w Programie Profilaktycznym PSChJK.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z realizacji projektu edukacyjnego. W takim przypadku na świadectwie ukończenia szkoły wpisuje się „zwolniony”.
§3
1. Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela.
2. W skład zespołu uczniowskiego wchodzą uczniowie danej klasy bądź uczniowie z różnych klas, w zależności od tematyki projektu.
3. PSChJK zapewnia warunki do realizacji projektów w ramach posiadanych przez siebie środków.
§4
1. W terminie do 30 września każdego roku szkolnego wychowawca klasy informuje uczniów o warunkach i zasadach realizacji projektu oraz zapoznaje z niniejszym regulaminem.
2. Rodzice uczniów otrzymują informację odnośnie projektu edukacyjnego na pierwszym zebraniu, nie później jednak niż do końca września danego roku szkolnego.
§5
1. Dyrektor szkoły, po konsultacjach z członkami Rady Pedagogicznej, w terminie do 10 września danego roku szkolnego wyznacza nauczyciela, który kieruje realizacją projektu edukacyjnego.
2. Nauczyciel-opiekun projektu do 30 września przedstawia Dyrektorowi szkoły temat projektu wraz z celami, które zostaną osiągnięte w czasie jego realizacji.
§6
1. Realizacja projektu rozpoczyna się od spotkania, na którym opiekun projektu wspólnie z uczniami ustalają w szczególności:
- czas realizacji projektu,
- formy pracy nad projektem,
- przydział zadań poszczególnym uczniom oraz zasady współpracy,
- kryteria oceny projektu,
- sposób prezentacji projektu.
2. Opiekun projektu systematycznie monitoruje pracę poszczególnych uczniów oraz ich współdziałanie w zespole, ponadto udziela konsultacji i wskazówek.
3. Opiekun projektu może poprosić innych nauczycieli o współdziałanie i pomoc uczniom.
§7
1. Zakończeniem projektu jest jego publiczna prezentacja.
2. Forma prezentacji zależy od tematyki projektu.
3. Termin prezentacji określony jest w planie realizacji projektu.
4. Prezentacja projektu może odbywać się na terenie PSChJK lub w innym miejscu zaproponowanym przez twórców projektu i zaakceptowanym przez dyrektora szkoły.
§8
1. Ocena projektu ma charakter opisowy odrębnie dla każdego ucznia uczestniczącego w projekcie i kończy się stwierdzeniem uogólniającym: zaliczył/nie zaliczył udziału w projekcie. Jest ono podstawą do dokonania zapisu na świadectwie ukończenia PSChJK i w dokumentacji szkolnej.
2. Oceny projektu dokonuje opiekun projektu, który przed jej dokonaniem może konsultować się z innymi nauczycielami.
3. Kryteria oceny projektu:
- praca indywidualna ucznia,
- współdziałanie ucznia w zespole,
- terminowość wykonywania zadań,
- frekwencja w spotkaniach zespołu,
- sposób prezentacji projektu,
- wytwory materialne projektu (o ile takie były zaplanowane) bądź jakość prezentacji artystycznej.
4. W czasie realizacji projektu sporządza się dokumentację, na którą składają się:
- Karta projektu edukacyjnego
- Karta oceny ucznia
5. Dokumentacja zgromadzona w trakcie realizacji projektu jest przechowywana do końca nauki ucznia w PSChJK.