Regulamin dyżurów nauczycielskich pełnionych w czasie przerw międzylekcyjnych
w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego
Podstawa prawna:
1. Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69).
1.
1. Miejscem pełnienia dyżurów w czasie przerw międzylekcyjnych są: korytarze na parterze , I, II, III piętrze, stołówka szkolna oraz boisko szkolne (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych).
2. Nauczyciel pełni dyżur zgodnie z tygodniowym harmonogramem dyżurów i bieżącymi zastępstwami uwzględniającymi nieobecności nauczycieli dyżurujących.
2.
1. Zakres obowiązków nauczycieli pełniących dyżury:
- nadzór nad uczniami podczas przerwy międzylekcyjnej w wyznaczonych miejscach – aktywna i czynna postawa zapewniająca poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczniom;
- interwencje w przypadku: niebezpiecznych zachowań uczniów, bójki, wypadku, nieszczęśliwego zdarzenia, złego stanu zdrowia, niszczenia mienia szkoły itp.;
- udzielanie pierwszej pomocy oraz powiadamianie wychowawcy, dyrektora lub osoby uprawnionej o mających miejsce zdarzeniach i wypadku ucznia/ów w czasie przerwy;
- ustalanie powodów obecności w szkole (a w razie potrzeby personaliów) nieznanych osób i udzielanie informacji interesantom przychodzącym do szkoły;
- nadzorowanie przemieszczania się uczniów wynikającego ze zmiany sal lekcyjnych.
2 Nauczyciel pełni dyżury w ilości proporcjonalnej do liczby godzin lekcyjnych. Z obowiązku dyżuru może być zwolniony (na ustalony okres czasu) nauczyciel pełniący funkcje, które ograniczają jego dyspozycyjność podczas przerw.
3. Nauczyciel rozpoczyna i kończy dyżur zgodnie z rozkładem dzwonków lekcyjnych (czasem wyznaczonym w harmonogramie dyżurów), przy uwzględnieniu czasu niezbędnego do dojścia na miejsce dyżuru.
4. Nauczyciel ma obowiązek zgłosić wicedyrektorowi bądź sekretarzowi szkoły nieobecność na dyżurze oraz podać jej przyczynę.
5. W wypadkach losowych (kiedy nauczyciel nie może pełnić dyżuru) opiekę nad uczniami przejmuje wyznaczony przez wicedyrektora nauczyciel lub pracownik szkoły, który nie wykonuje w tym czasie innych obowiązków. Dyżur pełni do końca przerwy lub zastąpienia go przez inną osobę.
6. Nieusprawiedliwiona i niezgłoszona nieobecność nauczyciela na dyżurze jest naruszeniem przepisów BHP.
7. W sprawach nieuregulowanych powyższym regulaminem decyzję o rozstrzygnięciach podejmuje dyrektor szkoły.
Poznań, wrzesień 2016 r.
ANEKS NR 1
DO REGULAMINU DYŻURÓW NAUCZYCIELSKICH
Zasady pełnienia przez nauczycieli dyżurów nauczycielskich podczas dużych i małych przerw na terenie szkoły i boiska szkolnego
w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego
Koleżanki i Koledzy,
prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi zasadami pełnienia dyżurów na przerwach , gdyż wynikają z nich nowe dla Was obowiązki, które dotyczą przede wszystkim sposobu przekazywania sobie informacji i podejmowania samodzielnych decyzji. Plan dyżurów jest stworzony z myślą o tym, aby w razie nieobecności nauczycieli informacje o zastępstwach przekazywane były sobie wzajemnie przez nauczycieli, a nie jak dotąd przez dyrekcję. Stworzony system ma służyć usprawnieniu organizacji dyżurów i zwiększeniu efektywności w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa podczas przerw.
1.Po skończonej własnej lekcji i wyjściu z klasy po dzwonku na przerwę nie zostawiamy dzieci na korytarzu bez opieki.
Każdy nauczyciel kończący lekcję sprawuje opiekę nad dziećmi i pozostaje na korytarzu tak długo aż nie pojawi się na nim nauczyciel, który ma w tym miejscu wyznaczony dyżur. Jeśli kończący lekcję nauczyciel sam w tym czasie ma wyznaczony dyżur w innym miejscu szkoły, stara się znaleźć inną osobę, która tę opiekę do przyjścia nauczyciela dyżurującego w tym miejscu pełnić może( np. nauczyciel, który miał lekcję w klasie obok).
2.Lista dyżurów rezerwowych stworzona na okoliczność nieobecności nauczyciela w pracy.
Obowiązkiem każdego nauczyciela wpisanego na listę rezerwowych dyżurów jest orientowanie się , który nauczyciel jest nieobecny , aby móc w razie potrzeby go zastąpić. Informacje o nieobecności nauczycieli będą zamieszczane na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz w zeszycie zastępstw.
3.Nieobecność nauczyciela mającego dyżur na przerwie skutkuje zastępstwem nauczyciela z listy rezerwowej.
Nauczyciel ‚który ma zastępstwo na lekcji za nieobecnego kolegę jest zobowiązany pełnić za niego również dyżur na przerwie. W przypadku, kiedy jest to nie możliwe, bo osoba ta ma jednocześnie wyznaczony dyżur w innym miejscu, informuje ona właściwego nauczyciela z listy rezerwowej o tym, że będzie potrzebne zastępstwo, jak również zgłasza to dyrekcji. Wtedy nauczyciel z rezerwy przejmuje opiekę nad dziećmi za nieobecnego nauczyciela
4.Pełnienie dyżuru w zastępstwie za nauczyciela muzyka przez nauczycieli z listy rezerwowej.
Sytuację szczególną tworzą zastępstwa dyżurów nauczycieli muzyków, którzy prowadzą lekcje indywidualne, ponieważ za tych nauczycieli zazwyczaj nie ma zastępstw lekcyjnych. Natomiast absencja tych nauczycieli powoduje konieczność przejmowania dyżurów na przerwach przez nauczycieli z listy rezerwowych. W związku z tym proszę na bieżąco zapoznawać się z informacjami na tablicy ogłoszeń dotyczącymi absencji nauczycieli muzyków i realizować zastępstwa zgodnie z listą dyżurów rezerwowych.
5.Planowana nieobecność nauczyciela w pracy.
Nauczyciel, który wcześniej planuje swoja nieobecność ma obowiązek znaleźć zastępstwo na swój dyżur podczas przerw, korzystając z listy nauczycieli rezerwowych bądź umowy koleżeńskiej, o czym informuje sekretariat.
6.Koleżeńskie zamiany dyżurów .
Jeśli nauczyciel z jakiegoś powodu nie może pełnić wyznaczonego w harmonogramie dyżuru powinien znaleźć nauczyciela, który się z nim zamieni na dyżur lub poprosić o zastępstwo nauczyciela z rezerwy.
7.Nieobecność nauczyciela dyżurującego na boisku.
Jeśli nauczyciel, który powinien pełnić dyżur na boisku jest nieobecny, jego obowiązki przejmuje nauczyciel, który ma dyżur na parterze. W takiej wyjątkowej! sytuacji uczniowie przebywający na parterze wychodzą na boisko szkolne pod opieką nauczyciela.
8.Wyjście uczniów na boisko podczas dużej przerwy.
O wyjściu na boisko podczas przerwy decyduje nauczyciel dyżurujący uzależniając to od pogody. Uczniowie nie mają obowiązku wychodzenia na boisko szkolne poza sytuacją, w której nauczyciel dyżurujący na parterze przejmuje dyżur na boisku szkolnym.
9.Dzieci z klas I-IX nie powinny przebywać na korytarzach, jeśli odbyły już wszystkie swoje planowane lekcje.
Po skończonej lekcji, kiedy jest to ostatnia dla uczniów lekcja, nauczyciel przypomina uczniom o obowiązku pójścia do świetlicy lub niezwłocznego opuszczenia budynku szkoły i udania się do domu. Dopilnowuje ‚aby polecenie zostało wykonane. Uczniom po skończonych lekcjach nie wolno przebywać na korytarzach szkolnych bez opieki.
Nauczyciel ‚który widzi uczniów klas I-IX na korytarzu, po skończonych już przez nich lekcjach ma obowiązek wysłać ich do świetlicy bądź spowodować, by opuściły szkołę i udały się do domu, jeśli mają pisemną zgodę rodziców na samodzielny powrót do domu.
10.Na jakie zachowania dzieci podczas przerw w budynku należy zwracać uwagę w szczególności:
– korzystanie z komórek –zakaz obowiązuje do godziny 15:00
–bieganie po korytarzu
–grę w piłkę
–głośne krzyki
–ćwiczenie na instrumentach muzycznych (również na korytarzu podczas lekcji)