Rok szkolny 2020/2021 jest rokiem wyjątkowo nietypowym i trudnym. Wydarzenia związane z wprowadzeniem ograniczeń covidowych w poprzednim roku, dały nam możliwość przygotowania się do różnych „niespodzianek pandemicznych” i błyskawicznego reagowania na nie w obecnym czasie. Z entuzjazmem i pełni nadziei rozpoczęliśmy wrześniowe zajęcia. Zdążyliśmy jeszcze wspólnie „popiknikować” i wyprawić „Dzień Nauczyciela” (z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa), a tu – od końca października — trzeba było przestawić się na zdalny tryb funkcjonowania szkoły. Wcześniejsze szkolenia nauczycieli w posługiwaniu się aplikacją TEAMS, pozwoliły na szybkie przejście do formy lekcji online, a szkolne zaplecze laptopowe umożliwiło wszystkim uczniom uczestnictwo w takich lekcjach. Także przedmioty muzyczne są regularnie realizowane przy pomocy nowoczesnych technologii.
Ze zrozumiałych względów przepadły bezpowrotnie nasze plany artystyczne dotyczące publicznych występów, wyjazdów czy udziału w konkursach muzycznych. Jednak uroczystości szkolne, klasowe (także te z udziałem muzyki) były regularnie realizowane przez uczniów i nauczycieli zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.
11 listopada we wszystkich klasach, podczas zajęć online, zgodnymi klasowymi chórami odśpiewaliśmy „Jeszcze Polska nie zginęła” – (chyba pierwsze masowe wykonanie hymnu przez Internet przez szkolną społeczność J ).
30 listopada w klasach odbyły się onlinowe „Andrzejki” – wosk lał się obficie, a wróżbom i przewidywaniom rychłego zakończenia pandemii nie było końca.
6 grudnia przyszedł czas na „Mikołajki”. Trudno jest wręczać prezenty drogą elektroniczną, ale przecież można dać komuś w upominku piosenkę, wiersz, miniaturę fortepianową czy gitarową.
Na Święta Bożego Narodzenia Szkolny Samorząd przygotował życzenia (w wersji filmowej) dla całego Grona Pedagogicznego i wszystkich pracowników Szkoły. Rada Rodziców także włączyła się do trendu świątecznego, śląc piękne życzenia w formie do słuchania i oglądania.
Dwa tygodnie ferii śmignęły jak z bicza trzasł J i oto już na 14 lutego pojawiły się na stronach LIBRUSA walentynkowe kartki multimedialne przygotowane na tę okazję przez uczniów.
Widać, że życie Szkoły toczy się intensywnie i obfituje w różne wydarzenia, choć się przenieśliśmy do Internetu. Wielka w tym zasługa naszych Wychowawców, Pani Pedagog, Pana Psychologa, Nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych, Samorządu Uczniowskiego (pod wodzą swego Opiekuna), Rady Rodziców i, oczywiście, naszych wspaniałych UCZNIÓW – bez ich udziału i zaangażowania najpiękniejsze plany czy pomysły trafiłyby do lamusa i przepadły tam na zawsze.
Z dumą można powiedzieć, że jako społeczność Szkoły Chóralnej, zdaliśmy bardzo trudny egzamin, jaki przygotowała dla nas pandemia.
Szkoła to nie tylko lekcje, próby i zajęcia indywidualne. W czasie, kiedy uczniowie realizowali swe obowiązki edukacyjne z domu, w budynku szkoły i terenie przyszkolnym rozpoczęły się znaczące prace remontowo – modernizacyjne. Zostało odnowionych i pomalowanych kilka sal lekcyjnych, w szkole zainstalowano nowy system wentylacyjny, rozpoczęto także przebudowę szkolnej stołówki. Nie zdarzają się nam przestoje i chwile błogiego „nic nierobienia” J Szkoła jest w ciągłym ruchu i w stanie ciągłych pozytywnych zmian.
Od dnia 18 stycznia do szkoły powrócili uczniowie klas I – III na zajęcia stacjonarne. Wszystkie zajęcia dla nich odbywają się już w tym trybie. Nauczyciele, prowadzący zajęcia w tych klasach, zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19, a większość nauczycieli w naszej szkole zostało poddanych testom na obecność przeciwciał. Przygotowani i zabezpieczeni wkraczamy w drugi semestr nauki.
Z chóralnymi życzeniami zdrowia – Dyrekcja PSChJK