W dniu 6 maja 2016 r. w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego odbyła się kolejna, VI już edycja Warsztatów Chóralnych „Chóralne abecadło”.
VI edycja wzbudziła jak zwykle szerokie zainteresowanie. Przybyli dyrygenci nie tylko z Poznania, Wielkopolski ( Kościan, Kalisz, Kościerzyna, Pleszew, Słupca, Pamiątkowo, Złotowa, Zbąszyń, Suchy Las ), ale także Opola, Gdańska, Pucka, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia, Kluczborka, Łodzi, Prudnika, Kościerzyna. Sieradza.
VI edycja wzbudziła jak zwykle szerokie zainteresowanie. Wykładowcami byli : p. Alicja Szeluga – dyrektor artystyczny Chóru Dziewczęcego „Skowronki” z Poznania, p. dr Joanna Piech – Slawecka – asystent Chóru Kameralnego UAM w Poznaniu oraz organizatorka Festiwalu „ Univeristas Cantans ” oraz p. Prof. dr hab. Marek Gandecki — dyrygent Chóru Kameralnego „Musica Viva ” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Nie obyło się bez zawirowań losowych. Z przyczyn zdrowotnych nie mogła być obecna Pani Profesor Violetta Bielecka, ale dzięki ludziom dobrej woli ‚czyli p. Profesorowi Krzysztofowi Szydziszowi , któremu w tym miejscu składamy chóralne podziękowanie, w ostatniej chwili zgodziła się przyjąć zaproszenie Pani Dr Joanna Piech-Sławecka. Zainspirowała słuchaczy wykładem o improwizacji w pracy z chórem .
Pan Profesor Marek Gandecki nie tylko wiedzą, zaangażowaniem, ale i niezwykłym optymizmem przekonywał słuchaczy, że sięganie po muzykę dawną nie powinno być powodem kompleksów w stosunku do wykonawstwa tej muzyki w czasach Palestriny, czy Monteverdiego. Wręcz odwrotnie. Jak odczytywać tę muzykę z duchem dzisiejszych czasów, pokazali chórzyści z Pana Profesora.
A Pani Alicja Szeluga jak zwykle zauroczyła energią, znawstwem związanym z prowadzeniem chóru dziecięcego. Wszystkim — wykładowcom, słuchaczom, organizatorom — składamy chóralne podziękowania.
W warsztatach wzięli udział uczniowie i uczennice z klasy V i IX PSCHJK, prezentując w sposób profesjonalny i odpowiedzialny zamierzenia i sugestie prowadzących – p. Alicji Szelugi i p. Joanny Piech-Sławeckiej. To było niełatwe zadanie, bowiem mówiąc językiem chóralnym wystąpili a‘vista, bez przygotowania.
Patronat nad warsztatami objął po raz kolejny st. wizytator CEA Regionu Wielkopolskiego p. mgr Artur Matejuk.
Uczestnicy warsztatów wyjeżdżali bardzo usatysfakcjonowani, podkreślając wysoki poziom merytoryczny prezentowany przez wykładowców, ciekawe tematy warsztatów , a także bardzo dobrą organizację.
Dziękujemy: wykładowcom za przyjęcie zaproszenia, uczestnikom za tak liczny udział i pozytywne opinie oraz wszystkim organizatorom – pracownikom administracji szkoły, obsługi szkoły, kuchni za ofiarną i profesjonalną pomoc w przygotowanie i opiekę podczas przebiegu całych warsztatów.
Kolejne warsztaty organizowane przez Szkołę Chóralną dowiodły, że “głód” śpiewania chóralnego jest ciągle niezaspokojony. Toteż zapraszamy za rok na miejmy nadzieję także inspirujące spotkanie ze sztuką chóralnego muzykowania.
DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!!