Rok 1945 — pierwszy koncert harcerskiego zespołu „ Miniaturka” — początek istnienia, rozwoju Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego
Rok 1995 — żegnamy ś.p. Naszego Dyrygenta, Wychowawcę, Pedagoga, Przyjaciela, Patrona – Jerzego Kurczewskiego
Te dwie daty – to symbioza i impuls do wspomnień, historii,ale i teraźniejszości.
Czyli… rozpoczynamy, przypadający w 2020 roku– Rok Jubileuszowy Poznańskiego Chóru Chłopięcego lub inaczej – Rok Pamięci, Historii i Teraźniejszości – 75 – lecie istnienia PCHCH oraz 25 rocznicę śmierci Jerzego Kurczewskiego.
Z tej okazji zapraszamy na inaugurację tego WYJĄTKOWEGO ROKU.
Inauguracją będzie najpierw Msza św., w Kościele O.O. Franciszkanów, ul. Garbary 22,23 listopada br. ( sobota ) o godz. 18.00, w intencji ś.p. Jerzego Kurczewskiego i Jego zmarłych Wychowanków.
Po mszy koncert inaugurujący 75-lecie Poznańskiego Chóru Chłopięcego.
Zabrzmi „Requiem” Gabriela Faure w wykonaniu solistów , Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.
ZAPRASZAMY !!!!
Założony przez Jerzego Kurczewskiego Poznański Chór Chłopięcy serdecznie zaprasza na koncert, inaugurujący obchody 75-lecia działalności artystycznej zespołu. Podczas koncertu zostanie wykonane „Requiem” autorstwa wybitnego francuskiego kompozytora – Gabriela Fauré. Kompozytor rozpoczął pracę nad utworem w 1887. Niewątpliwie śmierć ojca w 1885, następnie po dwóch latach matki, mogły stanowić impuls do powstania tego unikatowego dzieła. Na pierwszą wersję Requiem składało się z 5 części (bez Offertorium i Libera me) i w takiej właśnie postaci wykonano je premierowo w kościele Madeleine w Paryżu, 16.01.1888 roku.
Prezentowana podczas koncertu wersja pochodzi z roku 1893, według wielu oceniana jako najbardziej bliska koncepcji twórcy, którego wizja Requiem pełna jest wewnętrznego pokoju, ciepła, miłości i intymności w wypowiedzi twórczej.
Zapewne dlatego zrezygnował kompozytor z wizji Sądu Ostatecznego, skupiając się raczej na metafizyce śmierci jako drodze do wieczności. Fauré opuścił Dies Irae i Benedictus. Zamiast tego wprowadził dwie inne modlitwy: Libera me oraz In Paradisum. Libera me powstała jako pierwsza w 1887r., prawdopodobnie pomyślana jako samodzielny utwór. Włączona do Requiem po ukończeniu pozostałych części w 1888 roku.
Mimo że to msza żałobna, utwór ma radosny i pozytywny charakter. Sam kompozytor potwierdził, że postrzega śmierć, jako szczęśliwe wydarzenie, prowadzące do życia wiecznego, stąd pogodny nastrój jego dzieła. Struktura dzieła jest nieco odmienna od tradycyjnej. Centralnym punktem jest Pie Jesu na sopran solo (wykonany premierowo przez chłopca z chóru w kościele Madeleine), z dwoma grupami po trzy części po obu stronach. Te siedem części to:
- Introït i Kyrie
- Offertorium
- Sanctus
- Pie Jesu
- Agnus Dei
- Libera me
- In Paradisum
Z zachowanej oryginalnej kameralnej instrumentacji, angielski kompozytor John Rutter odtworzył wydaje się najbliższą zamysłowi kompozytora wersję, którą wraz ze swoim niespełna trzydziestoosobowym chłopięco-męskim chórem paryskiego kościoła Madelaine wykonał Faure w styczniu 1893 roku.
W partiach solowych usłyszymy 12-letniego Mateusza Kurkowskiego (sopran chłopięcy), jak również wybitnego śpiewaka, solistę Staatsoper Berlin, byłego chórzystę Poznańskiego Chóru Chłopięcego, Adama Kutnego (baryton). Solistom oraz chórowi towarzyszyć będzie Poznański Zespół Kameralistów. Całość poprowadzi Jacek Sykulski.
Koncert odbędzie się 23.11.2019 r. w Kościele oo. Franciszkanów (ul. Garbary 22, Poznań) o godz. 19:00 i będzie poprzedzony mszą św. o godz. 18:00 w intencji Jerzego Kurczewskiego oraz jego zmarłych wychowanków.
Podczas Mszy kazanie wygłosi wychowanek chóru O.Robert Rutkowski OCD
Słowo wstępne przed koncertem: Alina Kurczewska i Michał Bandurski
Wstęp wolny